Wayland's Junior Classical Team Captures 7th Straight Championship

For the seventh consecutive year, the Wayland JCL team captured first place at the state convention in Madison. There were many great performances on the team, coached by Dr. Keely Lake H`12, with students snagging first place in categories as diverse as Greek Derivatives and Vocabulary, Roman Private Life, and Memorized Oratory.

Full results:

Individual Sweepstakes (top 10 of all 500 students attending, all levels)

8th Place – Esther Zigira

4th Place – Zoe Kane

Greek Derivatives & Vocabulary

Level 1

9th – Simar Garcha

7th – Milena Pak

6th – Eric Kane

4th – Hannah Davis

1st – Esther Zigira

Level 2

9th – Kelsey Wang

9th – Ali Hess

5th – Grace Rowley

4th – Errat Katyrdzhyogly

4th – Ellie Tyranski

2nd – Zoe Kane

Level 4

8th – Vale Buccoliero

Greek History, Literature, & Life

Level 1

6th – Erick Malimi

5th – Hannah Davis

5th – Eric Kane

5th – Milena Pak

Level 2

7th – Ali Hess

4th – Zoe Kane

3rd – Errat Katyrdzhyogly

Level 3

8th – Gustav Gleske

7th – Kerry Zhu

5th – Cha Cha Onwochei

Level 4

9th – Vale Buccoliero

Mythology

Level 1

9th – Hannah Davis

8th – Milena Pak

8th – Erick Malimi

7th – Tue Minh Ngyuen

7th – Eric Kane

5th – Esther Zigira

Level 2

10th – Errat Katyrdzhyogly

7th – Ali Hess

Level 3

9th – Paul Derr

8th – Gustav Gleske

2nd – Cha Cha Onwochei

Level 4

10th – Vale Buccoliero

Pentathlon

Level 1

9th – Emily Lu

8th – Sveta Samoylova

5th – Milena Pak

4th – Eric Kane

4th – Esther Zigira

Level 2

5th – Zoe Kane

Level 3

6th – Gustav Gleske

Roman Private Life

Level 1

10th – Milena Pak

9th – Hannah Davis

6th – Esther Zigira

Level 2

3rd – Zoe Kane

1st – Ali Hess

Level 3

9th – Gustav Gleske

9th – Cha Cha Onwochei

1st – Paul Derr

Level 4

9th – Vale Buccoliero

Latin Vocabulary

Level 1

8th – Hannah Davis

6th – Eric Kane

6th – Emily Lu

3rd – Esther Zigira

Level 2

7th – Grace Rowley

7th – Ellie Tyranski

6th – Errat Katyrdzhyogly

5th – Ali Hess

2nd – Zoe Kane

Level 3

7th – Gustav Gleske

Level 4

10th – Vale Buccoliero

Latin Grammar

Level 1

9th – Eric Kane

9th – Erick Malimi

4th – Esther Zigira

Level 2

3rd – Zoe Kane

Level 3

2nd – Paul Derr

2nd – Gustav Gleske

2nd – Chi Hoang

2nd – Cha Cha Onwochei

2nd – Kerry Zhu

Latin Derivatives

Level 1

9th – Milena Pak

8th – Simar Garcha

8th – Emily Lu

3rd – Hannah Davis

1st – Eric Kane

1st – Esther Zigira

Level 2

7th – Arjun Garcha

6th – Grace Rowley

5th – Errat Katyrdzhyogly

4th – Ali Hess

1st – Zoe Kane

Level 3

6th – Chi Hoang

6th – Cha Cha Onwochei

5th – Kerry Zhu

Level 4

4th – Vale Buccoliero

Latin Literature

Level 1

8th – Simar Garcha

8th – Eric Kane

8th – Milena Pak

7th – Sveta Samoylova

2nd – Erick Malimi

1st – Hannah Davis

Level 2

9th – Arjun Garcha

8th – Ellie Tyranski

7th – Mohammad Nafisi Bahabadi

4th – Ali Hess

1st – Zoe Kane

1st – Errat Katyrdzhyogly

Level 3

10th – Gustav Gleske

8th – Cha Cha Onwochei

7th – Kerry Zhu

5th – Paul Derr

3rd – Chi Hoang

Level 4

6th – Vale Buccoliero

Mottoes

Level 1

10th – Erick Malimi

8th – Emily Lu

6th – Eric Kane

5th – Hannah Davis

4th – Milena Pak

4th – Simar Garcha

1st – Esther Zigira

Level 2

10th – Ellie Tyranski

9th – Ali Hess

4th – Errat Katyrdzhyogly

3rd – Zoe Kane

Level 3

7th – Kerry Zhu

6th – Paul Derr

Level 4

5th – Vale Buccoliero

Reading Comprehension

Level 1

10th – Simar Garcha

9th – Emily Lu

8th – Erick Malimi

7th – Tue Minh Ngyuen

6th – Sveta Samoylova

5th – Eric Kane

3rd – Hannah Davis

2nd – Milena Pak

1st – Esther Zigira

Level 2

10th – Grace Rowley

8th – Ellie Tyranski

8th – Mohammad Nafisi Bahabadi

6th – Ali Hess

2nd – Errat Katyrdzhyogly

1st – Zoe Kane

Level 3

10th – Cha Cha Onwochei

7th – Paul Derr

6th – Chi Hoang

6th – Kerry Zhu

1st – Gustav Gleske

Level 4

5th Vale Buccoliero

Roman History

Level 1

10th – Sveta Samoylova

8th – Hannah Davis

8th – Milena Pak

7th – Simar Garcha

6th – Esther Zigira

Level 2

9th – Ali Hess

6th – Errat Katyrdzhyogly

6th – Arjun Garcha

5th – Zoe Kane

5th – Grace Rowley

Level 3

10th – Paul Derr

10th – Cha Cha Onwochei

5th – Kerry Zhu

Level 4

8th – Vale Buccoliero

Essay

Level 1

8th – Tue Minh Ngyuen

7th – Simar Garcha

4th – Hannah Davis

Level 2

10th – Ladin Akcacioglu

Level 3

9th – Paul Derr

8th – Kerry Zhu

7th – Gustav Gleske

Memorized Oratory

Level 1

7th – Sveta Samoylova

6th – Hannah Davis

4th – Esther Zigira

3rd – Milena Pak

1st – Erick Malimi

Level 2

8th – Arjun Garcha

5th – Ellie Tyranski

3rd – Ladin Akcacioglu

2nd – Zoe Kane

2nd – Grace Rowley

1st – Ali Hess

Level 3

6th – Paul Derr

6th – Gustav Gleske

3rd – Kerry Zhu

Level 4

3rd – Vale Buccoliero

Impromptu Art

9th – Ladin Akcacioglu, Mohammad Nafisi Bahabadi, Sveta Samoylova, & Kelsey Wang

6th – Simar Garcha, Emily Lu, Tue Minh Ngyuen, & Ellie Tyranski

Impromptu Oratory

Level 1

5th – Hannah Davis & Simar Garcha

4th – Milena Pak & Sveta Samoylova

3rd – Tue Minh Ngyuen

2nd – Emily Lu & Esther Zigira

1st – Eric Kane & Erick Malimi

Level 2

7th – Kesley Wang

5th – Mohammad Nafisi Bahabadi

4th – Ali Hess & Ellie Tyranski

4th – Ladin Akcacioglu

3rd – Arjun Garcha & Errat Katyrdzhyogly

1st – Zoe Kane & Grace Rowley

Level 3

6th – Gustav Gleske

5th – Cha Cha Onwochei

3rd – Kerry Zhu

2nd – Paul Derr & Chi Hoang

Level 4

5th – Vale Buccoliero

T-shirt

8th – Simar Garcha

Scrapbook

3rd – Vale Buccoliero

Costume, Boy

3rd – Errat Katyrdzhyogly

Costume, Girl

2nd – Ladin Akcacioglu

Costume, Couple

4th – Ali Hess & Ellie Tyranski

3rd – Vale Buccoliero & Paul Derr

Certamen, Level 1

3rd – Eric Kane, Erick Malimi, Milena Pak, & Esther Zigira

Certamen, Level 2

2nd – Errat Katyrdzhyogly, Ali Hess, Zoe Kane, & Grace Rowley

Certamen, Level 4

2nd – Vale Buccoliero & Gustav Gleske

Acrylic or Oil Painting

3rd – Vale Buccoliero

Black Pencil Drawing

4th – Emily Lu

Ink Drawing

5th – Vale Buccoliero

Mixed Media

6th – Vale Buccoliero

4th – Vale Buccoliero

Photography, Traditional

3rd – Ladin Akcacioglu

Dolls

1st – Vale Buccoliero

Small Models

7th – Vale Buccoliero

Jewelry

4th – Ladin Akcacioglu